Výstavba nájomných bytov na pozemku Haanova/Pankúchová.
Parcela 326/1


Haanová - ihrisko Vízia mesta

Chronológia:


Upozornenie: Informácie tu uvedené nemusia byť pravdivé alebo úplné. Jedná sa o subjektívny názor autora.

Do roku 2012
Pozemok 326/1 je vedený ako verejná zeleň, park. Na pozemku je oddychová zóna, ihrisko pre minigolf, betónová plocha pre futbal, preliezky pre deti, prírodný amfiteáter.

XX.XX.2012
Miestna časť Petržalka zmenila územný plán a prekategorizovala pozemok na stavebný.
Otázka: Kto dal podnet na zmenu kategorizácie? Aký bol uvedený dôvod? Kedy sa o tom hlasovalo? Aky bol vysledok? Kto z poslancov bol ZA a kto bol PROTI.

XX.XX.2016
Ministerstvo dopravy vyzvalo hlavné mesto BA, nech postaví náhradné nájomné byty s rozpočtom maximálne 1000E/m2 s minimalnou dotaciou na kupu pozemku.

3.6.2016
Ministerstvo dopravy vyzvalo magistrát HMBA, aby informoval na akých pozemkoch chce byty stavať a aby k tomu mesto dalo potrebné informácie.
TODO: Nemám tento list 07941/2016 B811-SBPMR/3598

XX.XX.2016
Primátor BA Ivo Nesrovnal vyzval listom starostu Petržalky Vladimira Bajana na urcenie pozemkov vo vlastnictve HMBA vhodných na výstavbu.
TODO: Je mozne ziskat kopiu listu?

XX.06.2016
Starosta Bajan zaslal list primátorovi, kde identifikoval dve lokality: Haanova/Pankuchova a Poloreckeho
Otazky: Bajan vytipoval a ponukol(prislubil moznost stavat) pozemky bez konzultacie s poslancami. Mohol to spravit? Preco nevybral aj ine pozemky? Aky bol kluc na vyber vhodnych pozemkov?
TODO: Je mozne ziskat kopiu listu?

20.06.2016
Magistrát HMBA zaslal list na ministerstvo dopravy, kde identifikoval lokality Haanova/Pankúchová; Polreckého ako vhodné na výstavbu. V liste píše, že magistrát lokality starostlivo vyberal "niekoľko" mesiacov.

07 až 08.2016
Primátor HMBA (resp. generálny investor mesta BA na jeho príkaz) dal vypracovať architektonicko objemovú štúdiu na stavbu. Cieľom bolo identifikovať maximálny možný počet bytov, ktorý sa dá postaviť na uvedených lokalitách.
Otazka: Prečo sa o tejto skutočnosti nedozvedeli poslanci MČ Petržalka? Je to zámer alebo chybne nastavené procesy na mestskej časti?

29.8.2016
Poslanec mestskeho zastupitelstva a zaroven aj m.c. Milan Vetrak informoval obcanov v blizkom okoli o zameroch HMBA. V prílohe zaslal odpoveď HMBA ministertvu dopravy z 29.8.2016.

25.10.2016
Na zasadnutí miestneho zastupiteľstva BA Patržalka poslanci prijali uznesenie č.261 na základe dôvodej správy v ktorom vyzývajú primátora, aby poskytol objemovo architektonickú štúdiu stavby, všetky návrhy na stavbu prerokoval s miestnou časťou a predstavil projekt výstavby na domvých schôdzach v bytoch v okolí.
Hlasovanie č.31
Za(26): Oľga Adamčiaková; Ivana Antošová; Ján Bučan; Peter Cmorej; Vladimír Dolinay; Anna Dyttertová; Michal Fiala; Vladimír Gallo; Gabriel Gaži; Peter Hochschorner; Jana Hrehorová; Vladislav Chaloupka; Ľuboš Kačírek; Ján Karman; Juraj Kríž; Oliver Kríž; Miroslava Makovníková Mosná; Lýdia Ovečková; Daniela Palúchová;  Elena Pätoprstá; Alexandra Petrisková; Pavel Šesták; Ľubica Škorvaneková; Ivan Uhlár; Milan Vetrák; Jozef Vydra
Zdržali sa(1): Alica Hájková
Nehlasovali(1): Tomáš Mikus

Úvaha: Keďže stavebné povolenie vydáva MČ, je zjavné, že ďalšie investície do projektov v uvedených lokalitách sú zatiaľ zbytočné.

27.10.2016
Konalo sa zasadnutie Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy. Materiálom na rokovanie bola informácia o aktuálnom stave zabezpečenia výstavby náhradných nájomných bytov.
TODO: Aký bol výsledok. Bolo nejaké uznesenie?

XX.10.2016
Obcania vyzvali mestsky urad na zverejnenie arch. objemovej studie. Urad to odmietol s vyjadrenim a odkazanim sa na zakon o ochrane autorskych prav - ktory vsak v tom case uz nebol platny. Na opakovanu urgenciu studiu zaslali.
Dokumenty k studii
Otazka: Je zaujem HMBA, aby obcania o zameroch mesta neboli informovani?
TODO: Je mozne ziskat odpis komunikacie?

1.11.2016
Obcania vypisali peticiu proti vystavbe bytov v lokalitach Haanova/Pankuchova a Poloreckeho.

8.11.2016
Pan Sedmak vyzval primatora listom na zodpovedanie otazok, medzi inymi aj na otazku, ci obyvatelia najomnych bytov akceptuju vymenu za byty v Petrzalke. Pozn: Zastupca najomnikov neformalne uviedol, ze obcania sa nechcu stahovat.
Otazka: Overilo si mesto, ci nejde stavat byty, ktore nikto nechce na mieste, kde ich vsetci odmietaju? 16.11.2016

28.11.2016
Primátor stanovil termín stretnutia s občanmi na 12.12.2016 s tym, ze cielom stretnutia bude aj hladanie alternativnych lokalit.

30.11.2016
Ukoncena peticia proti vystavbe. Pod petíciu sa podpísalo 4200 občanov! Za kratky cas sa podarilo zozbierat vela podpisov aj od obyvatelov, ktori nebyvaju v tesnej blizkosti uvedenych lokalit.
Uvaha: Nechapali obcania tuto peticiu aj ako protest proti dalsiemu zahustovaniu a niceniu zelene s tym, ze zajtra moze byt taky problem aj pred ich domom v inej casti Petrzalky?
Pozn: Starosta Bajan vyhral volby s poctom hlasov 6832 co nie je ovela viacej.

12.12.2016
Občania odovzdali petíciu na úrad HMBA.

12.12.2016
Primátor na stretnutie s obcanmi neprisiel. Poslal namestnicku p. Ivetu Plsekovu, ktora sa distancovala od otazok na primatora. Na otazku preco primator neodpovedal na list p.Sedmaka z 8.11.2016 odpovedala, ze list nebol adresovany jej ale primatorovi. Stretnutia sa zucastnili zastupcovia investorov, ktori boli pripraveni riesit technicke detaily stavby. Konstatovali, ze neexistuje ziadna ina lokalita v Petrzalke vhodna na vystavbu. Obcania vsak chceli riesit sposob, ako zabranit vystavbe alebo najst ine riesenie, cize stretnutie nesplnilo ocakavania na ziadnej zo zucastnenych stran. Obcania to nevnimaju ako stretnutie s primatorom, ktore pozadovali poslanci m.c. na zasadnuti dna 25.10.2016.

16.2.2017
Na rokovani mestského zastupiteľstva sa mal dostať návrh uznesenia , ktorým sa mali lokality Haanova/ Pankúchová označiť ako nevyhovujúce pre stavbu a ďalšie lokality aby primátor prerokoval s miestnym zastupiteľstvo v Petržalke.
Materiál nepodporili dvaja petržalskí poslanci v MZ:Oliver Kríž a Ľudmila Farkašovská. Dôvod nepoznám.
Uznesenie sa však z časových dôvodov (rokovanie o zákaze hazardu) na rokovanie nedostalo aj keď bol v programe. Bude predmetom rokovania tzv. pokračujúceho mestského zastupiteľstva, ktoré zvyčajne primátor zvolá na deň pred ďalším riadnym zasadnutím MZ. V tomto prípade to zrejme bude 29. 3. 2017 o 16:30 hod.
Úvaha:V.Bajan sa pre noviny vyjadril: "Nie je predsa možné, aby sa primátor svojvoľne rozhodol pre výstavbu v akejkoľvek mestskej časti a nekonzultoval tieto rozhodnutia so starostami a miestnymi poslancami“. Pri tom práve Bajan tieto lokality v 06/2016 odporučil Nesrovnalovi.

13.3.2017
Starosta MČ Petržalka V.Bajan vyjadril negatívny postoj k výstavbe v lokalitách Haanova / Pankúchova. Primátorovi HMBA zaslal list, v ktorom nesúhlasí s investičným zámerom.

29.3.2017
Poslanci HM BA schválili jednohlasne návrh uznesenia, v ktorom žiadajú primátora aby zastavil stavbu a inicioval zmenu územného plánu dotknutých pozemkov. Pred hlasovaním primátor Nesrovnal potvrdil, že sa výstavba na uvedených lokalitách nebude aj napriek tomu, že tieto lokality Bajan označil ako vhodné na výstavbu.
Úvaha č.1: Nesrovnal sa vyjadril, že vo veci výstavby na uvedených pozemkoch HMBA nekoná ani nekonalo. Nerozumiem tomu. Kde žije? Tuší čo robia ľudia na jeho úrade??
Úvaha č.2: Poslanec Oliver Kríž v rozprave uviedol, že návrh uznesenia je zbytočný, kedže "je dávno známe", že výstavba prebiehať nebude. Odvolal sa na 4 roky starý návrh na zmenu územného rozhodnutia. On nevie o dokumentoch k štúdii z 10/2016 a teda nepozná situáciu ku ktorej sa vyjadruje? Alebo o nich vie a teda klame?

Nasledujúce kroky:

30.3.2017 Bude sa bude Mestské zastupiteľstvo HMBA znova zaoberať materiálom k petícii.

Tlač:

16.11.2016 Aktuality.sk - Bratislavskí poslanci chcú zmeniť lokality pre náhradné byty v Petržalke
16.11.2016 Bratislavnské noviny - Petícia proti výstavbe náhradných bytov v Petržalke má vyše 1200 podpisov
20.11.2016 Petrzalcan - Náhradné nájomné byty v Petržalke?
12.12.2016 Bratislavnské noviny - Nespokojní Petržalčania odovzdali petíciu proti výstavbe náhradných bytov"
13.12.2016 Bratislavnské noviny - Požiadavka z verejného zhromaždenia: Chceme sľub priamo od Nesrovnala"
27.12.2016 Pravda - O náhradných nájomných bytoch v Petržalke ešte nerozhodli
5.1.2017 Bratislavský kuriér - Páni poslanci, vezmite rozum do hrsti a myslite na naše deti!
14.2.2017 Bratislavský kuriér - Aj Petržalka chce zastaviť výstavbu náhradných nájomných bytov
15.2.2017 Petržalské noviny - Náhradné byty opäť na pretrase